Прозоро – це централізована база електронних даних, через яку реалізуються публічні закупівлі в онлайн режимі. Це перша українська розробка, яка дозволила винести на громадський огляд всі торговельні операції, що здійснюються державою.

Схема підключення до системи Прозоро включає використання спеціалізованого електронного майданчика, інших способів немає. Торговельні майданчики – це невід’ємна частина Прозоро, за допомогою якої можна працювати в системі (оголошувати закупівлю, спілкуватися з постачальниками, приймати рішення, якого саме учасника обрати для реалізації контракту на конкретний закупівельний предмет).

Державні закупівлі в Україні завжди були розсадниками корупції. Як правило, держава купувала товар на 30-70% (а то і більше) дорожче його ринкової вартості.

Із системою Прозоро появилась можливість моніторити проведення тендерних закупівель, створено єдиний державний реєстр державних закупівель.

На сайті Прозоро кожен бажаючий може побачити, які аукціони проходять, які завершилися і які тільки оголошені. А це досить вигідно як для бізнесу, де підприємці знають, що можуть чесно вести справи, так і для звичайних громадян, які побачать, що їхні гроші йдуть не на чиїсь дорогі авто, а на розвиток добробуту міста.

Є певні загальні правила щодо розміщення тендерів та подавання пропозицій:

- торговельні операції здійснюються за київським часом;

- працюючи з системою, учасник чи організатор підтверджує факт попереднього ознайомлення з усіма правилами її використання;

- кожен користувач надає правдиву та вичерпну інформацію щодо свого підприємства та не розголошує конфіденційні дані (логін та пароль) для входу в особистий кабінет.

Із усіх українських торговельних нововведень система закупівель Прозоро претендує на роль однієї з найреволюційніших інновацій. Результативність закупівель, що характеризуються відкритістю та публічністю, підтверджується значною економією державних фінансів, відкритістю загального доступу до торговельної процедури, збільшенням рівня загальної довіри бізнесу та громадськості до держави.

Процес здійснення закупівель досить простий – організатор має потребу в певному товарі, а постачальники вносять пропозиції своїх варіантів та цін. Якщо критерії запиту замовника та можливості постачальника співпадають, то вони можуть продовжувати співпрацю.

Попри все питання недостатньої довіри бізнесу до державних торгів залишається відкритим, роки корупції в нечесних тендерах до сих пір залишаються в пам’яті. Проте поступово ситуація змінюється.

Популярність державних торгів виходить на новий рівень серед українських підприємців – це свого роду підтвердження відкритості та прозорості системи.

Але якщо із процесом електронних тендерів запитань майже немає, то часто є потреба у комплексному підході в управлінні закупівлями підприємства.