Карієс зубів досить поширене, але далеко не приємне явище. З'являється навіть у наймолодшому віці на молочних зубах, і страждати від нього можуть до літніх років. Це небезпечне захворювання зубів, але на початку свого розвитку, майже не приносить дискомфорту і на нього не звертають уваги. Здебільшого звертаються до стоматолога після появи больових відчуттів та інших негативних наслідків.

Лікування карієсу

Профілактика появи карієсу

Зберегти здорову, красиву та білосніжну усмішку насправді дуже важко. Зуби постійно піддаються шкідливим збудникам різноманітних хвороб порожнини рота, при неправильному догляді або порушеному обміні речовин. Карієс - це здебільшого перша неприємність із зубами, яка тягне за собою масу інших негативних явищ.

Карієс - це поступове, іноді повільне, іноді надто швидке руйнування цілого зуба. Починається він здебільшого з розчинення мінеральних речовин, що входять до складу зуба, після цього слідує руйнування твердих зубних тканин і утворення порожнини.

Усі люди зацікавлені, щоб зберегти свої зуби здоровими, білосніжними та цілими протягом багатьох років. Карієс цьому перешкоджає, оскільки вважається однією з найпоширеніших недуг порожнини рота.

Для виникнення цієї неприємності існує маса різних причин. Це і неправильний спосіб життя, шкідливі звички, погане харчування, забруднене навколишнє середовище та багато інших негативних чинників.

Небезпека карієсу криється в тому, що пацієнт звертається до послуг професіонала-стоматолога лише в тому разі, коли відчуває гострі зубні больові відчуття. Хоча цій хворобі, як і всім іншим, краще запобігти, ніж ігнорувати тривалий час і запустити до серйозного ступеня. Саме тому потрібно проводити профілактику і ходити на зубні огляди, щоб запобігти такому небажаному виникненню карієсу.

Для того, щоб успішно зберегти зуби здоровими та красивими надовго, вберегти від прикрого карієсу, необхідно знати та дотримуватися таких елементарних правил:

 • Налагодити правильний збалансований і здоровий раціон;
 • Ретельно стежити за хорошим станом ротової порожнини;
 • Регулярно чистити зуби якісною пастою і щіткою;
 • Раз на півроку проходити профілактичний огляд ротової порожнини у стоматолога.

Їжа відіграє зовсім не другорядну роль у здоровому стані зубів, ясен і ротової порожнини загалом. На поверхні зубів під час вживання їжі залишається їжа в невеликій кількості, але вона слугує живильним ґрунтом для розмноження різних шкідливих мікроорганізмів. Результатом активності бактерій виступає кислота, яка вперто руйнує цілісність зубів. Тому в роті з часом з'являється надто велика кількість мікробів, що вельми негативно позначається на здоров'ї ротової порожнини.

Здебільшого солодка їжа значно збільшує рівень кислотності. Для захисту зубної поверхні радять включити в раціон яблука та свіжу зелень. Вони миттєво в процесі приймання їжі очистять зубну емаль, а наявність у них такої речовини як калій зміцнить зуби. Також бажано після кожного приймання їжі старанно чистити зуби.

Правильно підібрана зубна щітка сприятиме ретельному та якісному очищенню зубів. В ідеалі її щетина має бути середньої жорсткості, щоб не пошкодити ніжні ясна, але й ефективно видалити залишки їжі.

Причини карієсу в дітей

На жаль, карієс - це доволі поширена хвороба не лише у дорослих, а й у маленьких дітей, іноді буквально з'являється майже одночасно з першими молочними зубами.

Виною цьому буває здебільшого неправильно організоване дитяче харчування та недостатня гігієна порожнини рота.

Карієс у дітей

Основні причини появи карієсу в такому ранньому віці такі:

 • Користування загальним столовим приладдям (виделки, ложки та інше);
 • Вплив різноманітних солодощів. Під час бродіння таких речовин, як вуглеводи, утворюються кислоти, які поступово ведуть до руйнування емалі. Сахароза, фруктоза і глюкоза у великих кількостях вкрай негативно впливає на дитячі зуби;
 • Використання абсолютно всіх видів пустушок або сосок не тільки псують прикус, а й провокують появу карієсу;
 • Генетична спадковість до карієсу, що передалася від батьків;
 • Незріла дитяча кісткова система;
 • Низький ступінь мінералізації перших зубів;
 • Дія різних медикаментів;
 • Присутність фтору в їжі та воді.

Причин для виникнення цієї неприємності більш ніж достатньо. У результаті відбувається демінералізація зубів і руйнування твердих зубних тканин. Метод лікування залежатиме від стадії розвитку карієсу, на якій батьки звернуться до стоматолога.

Діагностувати це явище можна самостійно. Спочатку на поверхні зубів утворюються білі плями різних форм і розмірів. Згодом з'являються больові відчуття, плями можуть потемніти, а далі з коричневих стати чорними.

Також у дітей за карієсу можуть спостерігатися болісні реакції на гаряче чи холодне, запах із ротової порожнини. Після цих симптомів потрібно негайно діяти, бо каріозні процеси розвиваються стрімко. Спочатку уражається кілька зубів, а далі, за відсутності необхідного лікування - весь зубний ряд.

У жодному разі не можна тішити себе думкою, що замість молочних карієсних зубів виростуть нові й міцні, і не звертатися до стоматолога. Імовірність, що карієс пошириться на постійних зубах, дуже велика.

Якщо батьки, а потім і лікар-стоматолог виявили в дитини початкову стадію карієсу, то, найімовірніше, лікувати молочні зуби не буде потрібно. Спеціаліст тільки захистить дитячу емаль від деструкції за допомогою безболісного й ефективного засобу - нанесе фтористий лак або сполуку фтористого срібла.

Після того як у малюка виростуть постійні зуби, стоматолог проведе запечатування заглиблень між підвищеннями зубів. Це й попередить виникнення в майбутньому бактеріального нальоту, який руйнує емаль зубів.

У тому разі, якщо карієс виявили на стадії прогресування, без пломбування (https://familydent.ua/plombuvannya-zubiv/) буде складно не обійтися. Тоді лікар має видалити уражені зубні тканини й герметично запломбувати зуб. У протилежній ситуації карієс може поступово перейти в більш небезпечні захворювання зубів.

Карієс часто з'являється у людей різного віку, і зупинити й усунути його можна тільки за допомогою стоматолога. Набагато легше не допустити цієї проблеми, а чітко дотримуватися перерахованих вище правил догляду за зубами. Не можна сподіватися, якщо цю неприємність виявлено в дитини, що після появи нових зубів, захворювання саме усунеться - потрібно своєчасно провести належне лікування. Інакше в майбутньому в малюка будуть проблеми із зубами та можливі різні ускладнення.