Попит на зріджений природний газ суттєво зростатиме в найближчі десятиліття, і ключову роль у цьому відіграватимуть азійські країни з активними інвестиціями в інфраструктуру.

Попит на зріджений природний газ (LNG) у світі продовжує стрімко зростати й, за прогнозами, до 2040 року перевищить поточні обсяги більш ніж на 50%. Такий прогноз озвучив Іван Гелюх, голова правління DRI — європейського підрозділу з відновлюваної енергетики енергохолдингу ДТЕК. 

За його словами, основним рушієм цього зростання стане Азія — зокрема Китай та Індія, які активно інвестують у розбудову власної інфраструктури для прийому LNG.

Паралельно зростає і пропозиція: країни-лідери з експорту LNG — США, Катар та Австралія — розширюють виробничі потужності й модернізують логістику, щоб задовольнити зростаючий глобальний попит. Зокрема, вдосконалюються технології транспортування: нове покоління танкерів здатне перевозити більші обсяги газу з вищою енергоефективністю, використовуючи випаруваний газ як паливо.

Також стрімко розвиваються плавучі регазифікаційні термінали (FSRU), які дають змогу швидше запускати нові маршрути постачання без потреби у складному стаціонарному будівництві. На цьому тлі LNG стає дедалі доступнішим джерелом енергії як для розвинених країн, так і для тих, що лише формують свою енергетичну інфраструктуру.

За словами Івана Гелюха, ключовим викликом у найближчі роки стане не лише масштабування постачань, а й зниження вуглецевого сліду. Інвестиції в екологічно чисті технології виробництва та транспортування LNG — це необхідна умова для того, щоб цей ресурс залишався стійкою частиною глобального енергетичного переходу, — підкреслив він.

Зауважимо, що зріджений природний газ відіграє ключову роль не лише в Азії, а й уже довів свою ефективність у Європі. Після скорочення постачань з Росії країни ЄС стрімко переорієнтувалися на LNG — у 2023 році його частка в загальному імпорті газу зросла до 43% проти 26% у 2021-му.

Загалом Європа щороку імпортує понад 130 мільярдів кубометрів LNG, що становить до третини всього споживання. Цей досвід демонструє, наскільки зріджений газ здатен забезпечити гнучкість, стабільність і енергетичну незалежність — саме ті чинники, які стають дедалі актуальнішими й для азійських країн, що активно інвестують у власну інфраструктуру LNG.