Открытое письмо к Президенту Украины Петру Порошенко

Завтра состоится заседание профильного комитета Верховной Рады Украины по правам человека, национальных меньшинств и межнациональных отношений, на котором частично решится судьба Закона Украины «О внесении изменений в некоторые законы Украины относительно усиления гарантии соблюдения прав и свобод внутренне перемещенных лиц» (рег. № 2166).

Напомним, 25 ноября Петр Порошенко наложил вето на этот законопроект, который значительно облегчает жизнь и обеспечивает права и свободы переселенцев. Активисты неправительственных общественных организаций накануне завтрашнего заседания распространили открытое письмо к Президенту Украины:

"ВІДКРИТЕ ЗВЕРНЕННЯ

НЕУРЯДОВИХ ОРГАНІЗАЦІЙ ДО ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ

З ПРИВОДУ ВЕТУВАННЯ ЗАКОНУ «Про внесення змін до деяких законів України щодо посилення гарантії дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» (реєстр. № 2166)

 

Шановний Петре Олексійовичу!

25 листопада 2015 року був ветований законопроект № 2166 «Про внесення змін до деяких законів України щодо посилення гарантії дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», що стало великим розчаруванням для громадськості,  міжнародної спільноти та 1,6 млн осіб, що вимушені були покинути свої домівки не за власною волею, внаслідок окупації Криму та військового конфлікту на Сході України. 

Авторський колектив законопроекту складається із народних депутатів, представників міжнародних структур, недержавних організацій та ініціатив, що опікуються правами внутрішньо переміщених осіб. Всі без виключення положення законопроекту цілком і повністю ґрунтуються на тих реаліях, в яких живуть переселенці і спрямований на вирішення їх реальних проблем, які виникли через недосконалість нині чинного Закону.

У сесійній залі 03 листопада 2015 року законопроект був підтриманий в цілому представниками всіх депутатських фракцій та груп, а тому всі очікували на його підписання Президентом.

Нагадуємо, що законопроект було подано до Верховної Ради України у лютому 2014 року, вже в червні 2015 року він був готовий до другого читання. Всі органи центральної виконавчої влади, представники від Адміністрації Президента, депутати, представники громадськості мали змогу у встановлений законом порядок подати свої зауваження та пропозиції до законопроекту, відвідати засідання профільного Комітету, де розглядалось питання про підтримку законопроекту 2166. Однак, у процесі підготовки законопроекту суттєвих зауважень до тексту не було у жодної з інституцій.

Спеціальний представник Генерального секретаря Ради Європи в Україні зазначив, що прийняття законопроекту № 2166 надасть важливу можливість покращити законодавство України у цій сфері та привести його у відповідність з міжнародними стандартами та стандартами Ради Європи у сфері захисту прав людини.

Відповідно до оприлюднених на сайті Парламенту Пропозицій Президента України, рішення про відправлення законопроекту на доопрацювання було прийнято з наступних причин:

-         не визначено уповноваженого органу, який буде виявляти факт відсутності внутрішньо переміщеної особи за місцем проживання та підтверджувати інформацію про її переміщення в межах України;

-         не врегульовано механізму перевірки факту тривалої відсутності внутрішньо переміщених осіб за місцем проживання та інформації про їх переміщення в межах України.

Регламентом Верховної Ради України у статті 132 визначено, “якщо Президент України застосував право вето щодо прийнятого Верховною Радою закону і у визначений частиною другою статті 94 Конституції України строк повернув закон до Верховної Ради зі своїми вмотивованими і сформульованими пропозиціями, наслідком цього є скасування результатів голосування за закон у цілому і відкриття процедури його повторного розгляду у Верховній Раді”.

Однак, в тексті немає конкретних пропозицій, а лише загальні рекомендації, що унеможливлює зрозуміти, які саме зауваження і до яких статей законопроекту потрібно врахувати для найшвидшого підписання закону.

Ми, представники громадських організацій, співавтори законопроекту, вважаємо ветування законопроекту «Про внесення змін до деяких законів України щодо посилення гарантії дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» абсолютно недоцільним кроком через те, що:

-         на прийняття даного законопроекту, підписання та набрання ним чинності очікувало більше 1,6 млн. осіб. Він містить багато важливих змін, що могли б на практиці суттєво покращити стан забезпечення прав і свобод переселенців, та відповідає міжнародним стандартам;

-         законопроектом вже закріплюється обов´язок переселенця самостійно повідомляти у 10-денний строк про зміну свого місця проживання, в тому числі у разі добровільного повернення до покинутого постійного місця проживання;

-         положення законопроекту передбачають можливість скасування дії довідки про взяття на облік лише тих осіб, що повернулись до покинутого місця постійного проживання;

-         дані про тривалу відсутність (понад 60 днів) особи можуть отримуватись органом соціального захисту населення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України;

-         питання визначення відповідального органу та механізму перевірки інформації регулюються на рівні підзаконного нормативно - правового акту, а не на рівні закону.

 

Враховуючи те, що завданням держави повинен бути не всебічний контроль за людьми, а створення умов для комфортної соціалізації переселенців за новим місцем проживання, просимо Вас:

  • Забезпечити участь Вашого представника 9 грудня у засіданні Комітету Верховної Ради України з прав людини, національних меншин та міжнаціональних відносин, що є профільним та буде розглядати Ваші пропозиції до Закону, для швидкого узгодження тексту для розгляду Парламентом;
  • Зустрітися із громадськими організаціями, що опікуються правами внутрішньо переміщених осіб, співавторами законопроекту, для напрацювання консолідованої позиції в питаннях захисту людей, що постраждали внаслідок збройного конфлікту та окупації;
  • Сприяти найскорішому розгляду узгодженого тексту Закону «Про внесення змін до деяких законів України щодо посилення гарантії дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», його підписанню та набранню ним чинності у встановленому законодавством України порядку.

 

З повагою

 

Лариса Артюгіна, ГО «Новий Донбас»

 

Олександр Бурмагін,  ГО "Інститут розвитку регіональної преси"

 

Юлія Галаган, координатор проекту “Ресурсний Центр для вимушених переселенців”

 

Олександр Галкін, директор ВБФ “Право на захист”

 

Олександра Дворецька, голова правління Благодійного фонду “Восток-SOS”

 

Тетяна Дурнєва, експерт з питань внутрішньо переміщених осіб Інституту      суспільно-економічних досліджень

 

Оксана Єрмішина, голова ГО"Всеукраїнська організація зі справ вимушених переселенців"

 

Борис Захаров, керівник адвокаційного центру Української Гельсинської спілки з прав людини

 

Сергій Карелін, голова ГО "Розвиток локальної демократії"

 

Тетяна Кіріллова, ГО "Громадська ініціатива Луганщини"

 

Олександр Клюжев, Громадянська мережа “ОПОРА”

 

Марина Курочкіна, Президент громадської організації "ДЕСЯТЕ КВІТНЯ"

 

Олександра Матвійчук, голова правління Центру громадянських свобод

 

Тетяна Стадник, Луганське обласне Товариство «Лемківщина»

 

Тетяна Строй,  виконавчий директор ГО "Донецький прес-клуб"

 

Таміла Ташева, координатор Громадської ініціативи “КримSOS”

 

Сергій Ткаченко, виконавчий директор Донецької обласної організації "Комітет виборців України"

 

Наталія Целовальніченко, керівник ГО "Луганська Правозахисна Група", координатор юридичної приймальні для ВПО ДОО "Комітет виборців України"

 

Олеся Цибулько, cпівзасновник БО "БФ допомоги батальйону "Донбас"

 

Геннадій Щербак, ГО “Мирний Берег”

 

Ярослав Юрчишин, експерт з питань адвокації Реанімаційного Пакету Реформ"

Порошенко открытое письмо № 2166 переселенцы вето
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Оцените первым
(0 оценок)
Пока еще никто не оценил
Пока никто не рекомендует
Авторизируйтесь ,
чтобы оценить и порекомендовать

Комментарии

Общество
Открытие заведений физической культуры и спорта в Донецкой области откладывается из-за несоответствия критериям для перехода на второй этап ослабления карантина. Об этом сообщает Управление физической культуры и спорта Донецкой облгосадминистрации. «Донецкая область по состоянию на 1 июня не соответствует одному из трех показателей, определенных Министерством здравоохранения – это количество тестирований методом полимеразной цепной реакции, которое должно...
Общество
В личных кабинетах участников пробного ВНО появились приглашения-пропуски. Об этом сообщает Донецкий центр оценивания качества образования. Первое пробное ВНО по украинскому языку и литературе состоится уже 15 июня. В свою очередь 17 июня пойдет пробное тестирование по истории Украины, математике, биологии, географии, физике, химии, английскому, немецкому, французскому и испанскому языках. Для допуска к пункту пробного ВНО необходимо иметь при себе паспорт...
Общество
Приобрести не менее 100 квартир для детей-сирот и детей, лишенных родительской опеки, планируют власти Донецкой области в 2020 году. Об этом сообщает Департамент информационной и внутренней политики Донецкой облгосадминистрации.  За счет субвенции из областного бюджета и бюджетов городов, районов, объединенных территориальных общин, на условиях софинансирования 50 на 50, запланировано выделить 34 млн.725 тыс. гривен на приобретение жилья для детей-сирот и...
Общество
Карантин в Украине продлен до 22 июня – до этой даты должны запустить очередные этапы снятия ограничений. В частности, в июне в стране запустят поезда, авиаперелеты, межобластные автобусы, откроют бассейны, пляжи и кафе в привычном режиме. Есть и новшества, которые не касаются карантина – так, абитуриенты начнут сдавать ВНО, а Нацбанк презентует монету в десять гривен. О том, что изменится для украинцев в июне. Кафе и рестораны. Полноценную работу украинск...
Общество
Национальный банк Украины (НБУ) вводит в оборот монеты номиналом 10 гривен. Новые монеты станут действительным платежным средством на территории Украины с 3 июня 2020 года. Об этом сообщает пресс-служба НБУ. Новая монета номиналом 10 гривен - небольшая по размеру, легкая. Ее диаметр составляет 23,5 мм, вес - 6,4 грамма. Она изготовлена из цинкового сплава с гальваническим покрытием никелем. Благодаря большему диаметру и ребру (третья сторона монеты) со спе...
Общество
За даними КНП "Добропільська ЛІЛ" з 25 по 31 травня в Добропіллі народилося 12 дітей: 8 хлопчиків і 4 дівчат. Про це повідомляє Добропільська міська рада Максимальна вага новонародженого 3610 гр, мінімальна – 2260 гр. Щиро вітаємо батьків та бажаємо здоров’я немовлятам!
Общество
"Укрзализныця" начала продажу билетов в плацкартные вагоны, которые будут курсировать в составе пассажирских поездов дальнего следования с 1 июня 2020 года. Об этом заявил и.о. председателя правления железнодорожной компании Иван Юрик, - сообщает пресс-служба компании. «Мы пошли навстречу пассажирам, понимая, что не каждый может позволить себе оплатить поездку в вагоне купе или СВ. В продаже будут присутствовать билеты на два места в плацкарте из четырех с...
Общество
Сегодня, в первый день лета, в Украине традиционно отмечают День защиты детей – праздник, призванный привлечь внимание к проблеме насилия над детьми, голода и невозможности получить образование или медицинскую помощь. В Украине праздник отмечают с 1998 года. Но в мире его начали отмечать с 1950 года после того, как на сессии Международной демократической федерации женщин обратили внимание на проблемы среди детей. В 1959 году ООН приняла Декларацию прав реб...
Общество
Вооруженные формирования Российской Федерации 3 раза нарушили режим прекращения огня за минувшие сутки на Донбассе, - сообщает пресс-центр ООС. Враг обстрелял украинские позиции из минометов калибра 82 мм, гранатометов различных систем и крупнокалиберных пулеметов.  Украинские подразделения действовали адекватно обстановке и принимали необходимые меры по подавлению огневых средств противника. По данным разведки, 31 мая украинские защитники уничтожили одног...