Кір – небезпечна хвороба: інформує Добропільська міськрайонна філія ДУ "ДОЛЦ ДСЕС України"

За даними статистики в Україні на протязі 2017 року та перших днів 2018 року захворюваність на кір зросла в 70 разів. Випадки реєструються майже у кожній області, найбільше зареєстровано в Івано-Франківській та Одеській областях. В Донецькій області також реєструються випадки захворюваності на кір.

Кір — це надзвичайно заразне гостре вірусне захворювання. В основному кором хворіють не щеплені діти. Підлітки й дорослі, що раніше не хворіли кором та не отримали вакцину проти нього, також залишаються надзвичайно сприйнятливими до цієї інфекції.

Джерелом інфекції є хвора на кір людина з моменту появи перших ознак хвороби до п’ятого дня від початку висипань. У випадку зараження, після контакту із хворим проходить від 7 до 17 днів, перш ніж хвороба проявиться.

Вірус попадає в організм через слизові оболонки верхніх дихальних шляхів та очі від хворої кором людини, яка поширює його при диханні, розмові, чханні і кашлі. Вірус кору дуже летучий – з потоком повітря він може попадати в сусідні приміщення й навіть на інші поверхи будинку через вікна, вентиляцію, замкові щілини, тому заразитися можна, просто перебуваючи в одному будинку із хворим. При цьому вірус швидко гине в зовнішньому середовищі, тому поширення інфекції через предмети (постільну білизну, одяг, іграшки), практично неможливо. Приміщення, де перебував хворий кором, достатньо провітрити, щоб у ньому можна було перебувати без ризику заразитися.

Хвороба починається гостро: дитина скаржиться на сильний головний біль, слабкість, температура може підвищуватися до 40ºC. Незабаром з’являються нежить, кашель —звичайно сухий, болісний, або гавкаючий. Горло в дитини червоне, набрякле, шийні лімфовузли збільшені. Характерне запалення слизової оболонки ока —кон’юнктивіт. Його прояви при корі яскраво виражені: очі червоніють, з’являється сльозотеча, світлобоязнь, згодом з’являється гнійні виділення. На другий-третій день хвороби на піднебінні з’являються рожеві крапкові висипання (енантема), а на слизовій оболонці щік, ясен і губ —характерні для кору малесенькі білуваті цятки. І те, і інше можна побачити до появи висипки на тілі.

На 4—5 день хвороби з’являється висип —спочатку на шкірі голови, за вухами, на обличчі. Наступного дня вона поширюється на тулуб, ще через день —на руки й ноги. Коревий висип являє собою численні дрібні червонуваті цятки і пухирці, які мають тенденцію до злиття й утворення більших плям. У період появи висипки стан дитини різко погіршується —знову підвищується температура, підсилюються катаральні явища (нежить, кашель), загострюється кон’юнктивіт. Дитина млява, відмовляється від їжі, спить неспокійно.

Якщо немає ускладнень, то із четвертого дня від початку висипань наступає поліпшення стану, висипання або зникають зовсім, або змінюють пігментацією. Зникнення висипки відбувається в порядку, зворотному його появі. У дитини нормалізується температура, проходять катаральні явища —вона поступово видужує.

У наші дні при вчасно початому лікуванні ускладнення при корі спостерігаються рідко. Більшість дітей (на відміну від дорослих) переносять цю хворобу без наслідків. Ускладнення частіше виникають у дітей до року, недоношених, з малою масою тіла, алергетиків.

Перебіг хвороби може ускладнюватися ураженням дихальної системи: ларингітом, трахеїтом, бронхітом, пневмонією; око —кон’юнктивітом, блефаритом; травної системи —диспепсії; запаленням середнього вуха—отитом або слухової труби —евстахеїтом. У маленьких дітей часто буває стоматит.

Найважчі ускладнення кору, які, на щастя зустрічаються надзвичайно рідко, що стосуються головного мозку —менінгіт і енцефаліт.

Якщо майбутня мама занедужає кором, можливі викидень або передчасні пологи. Дитина може народитися з дефіцитом маси тіла і навіть з вадами розвитку.

У людини, що перехворіла кором, на все життя зберігається імунітет до цієї інфекції —випадки повторних захворювань одиничні.

Діти до 6 місяців, які перебувають на грудному вигодовуванні, хворіють на кір украй рідко.

Основний спосіб профілактики цієї інфекції—активна імунізація. Вакцинацію проти кору проводять дітям у віці 12 місяців, ревакцинація—у шість років. Рекомендуємо всім, хто не прививався проти кору зробити це негайно!

При виникненні перших симптомів захворювання, негайно викликайте лікаря додому, адже Ваше здоров’я у ваших руках.

Завідувач відділенням організації

епідеміологічних досліджень Л.Г. Севастьянова

Добропілля кір хвороба
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Оцените первым
(0 оценок)
Пока еще никто не оценил
Пока никто не рекомендует
Авторизируйтесь ,
чтобы оценить и порекомендовать

Комментарии