В Добропільському районі зареєстровано захворювання тварини на сказ

За повідомленням Добропільського районного управління Головного Управління Держпродспоживслужби в Донецькій області в селі Нововодяне Нововодянської сільської ради на подвір′ї гр. N зареєстровано захворювання домашньої собаки на сказ. Хвора тварина встигла покусати власницю і поставити під загрозу її здоров′я та життя. Власниця тварини повідомила про випадок, що стався, спеціалістам державної установи ветеринарної медицини, які негайно виїхали на місце, взяли під контроль поведінку тварини та проінформували власницю щодо подальших дій для збереження свого здоров′я та життя.

Слід відмітити, що домашня тварина не була щеплена проти сказу.

В зв′язку з дуже складною ситуацією зі сказу тварин, нагадуємо саме основне про це захворювання.

Що необхідно знати про сказ, щоб не захворіти самому

Сказ - це гостре інфекційне захворювання усіх теплокровних тварин і людини, при якому вражається центральна нервова система з ознаками полиэнцефаломиелита, супроводжується паралічами і завжди закінчується - смертю.

Людина заражається під час укусу, або коли слина потрапляє на слизові оболонки, або пошкоджену шкіру, через подряпини. Вірус сказу дуже чутливий до дії ультрафіолетових і прямих сонячних променів, висушування, гине миттєво при звичайних режимах пастеризації, кип'ятінні, 45-70% спирту, мильного розчину, 5% йод вбиває вірус протягом 1 хвилини. У слині вірус зберігається 1 добу, в замороженому стані 75 днів, в гліцерині до 90 днів. Потрапивши в рану, він може зберігати свою життєдіяльність від декількох годин до декілька тижнів, тут він прикріпляється до нервових закінчень і починає рухатися до ЦНС (головного мозку), де розмножується в нейронах. Після нагромадження в ЦНС починається відцентровий рух до слинових і очних залоз. Інкубаційний період (період від зараження до прояву перших ознак захворювання) від 7 днів до року і навіть більше.

Поширюють сказ в природі - лисиці, вовки, єнотовидні, бродячі собаки і інші теплокровні тварини. Захворівши, дикі тварини перестають боятися людей, навіть вдень можуть забігати в населені пункти, нападати на людей або тварин.

Сказ у собак . Хвора тварина стає пригніченою лежить, втрачає апетит, до води байдужа - гідрофобії немає. У кінці другого дня виникає занепокоєння, собака намагається сховатися в кут (під ліжко, у будку), хапає ротом повітря, може розгризати свою заживаючу рану, ковтає неїстівні предмети. Може втікати з будинку - до 50 км. за день, нападає на людей. Період збудження триває 3-4 дні, гине - на 6-8 день хвороби. Це класична картина. Але у будь-якому випадку поведінка тварини змінюється, що повинно насторожити власника.

Найчастіше саме собака стає причиною зараження людини, тому що живе в оточенні людей. Прищеплений собака, якщо її покусала хвора тварина, не є джерелом зараження у нього не виникає агресивності, бажання кусати не виділяється слина, вірус сказу в слині відсутній.

Набагато частіше в Україні реєструється сказ котів . Останніми роками сказ котів є джерелом зараження кожної третьої людини хворого на сказ. У котів сказ має значно гостріший хід. Перші ознаки: наростаюче занепокоєння, збудження, хрипкий голос, переляканий погляд, агресивність, нападає, уникає хозяїв. Під час нападу її важко відірвати від рани через спазм жувальних м'язів. Рани глибокі, краї їх злипаються і важко піддаються обробці. Це характерне і для укусів лисиць.

Інкубаційний період у хворого сказом людини триває від 7 днів до року, найчастіше ж він досягає 77-90 днів. Тривалість залежить від місця укусу, локалізації і тяжкості, виду тварини яка укусила.

Розрізняють три періоди сказу у людини :

1.​ Передвісники - 1-7 днів (буває 2-4), парестезія (оніміння) в місці нанесення укусу, збудливість, порушення психіки, ОРЗ, незрозумілий стрес, туга, похмурі думки, температура 38-40 градусів.

2.​ Збудження - починається несподівано: перший прояв гідрофобії : хворої різко відкидає кухоль з водою (спазми жувальних і дихальних м'язів), напади задухи стають все частіше. Якщо спочатку вони виникають від спроби пити воду, то згодом - від самої згадки про воду, її шуму, крапель дощу. Виникає акрофобія - подих вітру, гучний звук, яскраве світло посилюють напад. Наростає збудження, хворий нагадує п'яну людину, бігає, агресивний, зрушує з місця важкі предмети. Сухість у роті змінюється слиновиділенням.

3.​ Якщо людина не померла, починається стадія паралічу, посилене слиновиділення, лежить нерухомо, галюцинує. Може почати ковтати і пити - ознаки швидкої смерті. Буває атиповий прояв сказу - без ознак збудження і занепокоєння.

Лікування - прогнози при гідрофобії зовсім несприятливі. Для лікування сказу випробувано все, що відомо сучасній медицині, але відчутних результатів доки немає.

Отже, потрібно запобігти розвитку хвороби, призначивши антирабічні препарати. Хворого з підозрою на сказ слід госпіталізувати. Як джерело інфекції він повністю безпечний. Вірус дуже рідко виділяється із слиною.

За даними ВООЗ і МЕБ, сказ входить в першу п'ятірку найбільш небезпечних зооантропонозів, що наносять найбільші соціальні і економічні збитки.

Згідно із статистичними даними в Україні кожна 12 сім'я в місті, і кожна 3-тя в сільській місцевості мають домашніх тварин (собаку або кішку), яка мешкає поряд з людиною. Із-за складної економічної ситуації в державі, і безвідповідального відношення власників до своїх улюбленців, частина тварин поповнює ряди безпритульних. Регулювання ж кількості є багатогранною проблемою, тому потребує комплексного підходу із залученням різних організацій і установ для її вирішення.

Основним шляхом боротьби із сказом є профілактика. Проте заходи профілактики і боротьбі повинні проводитися комплексно. При цьому усі заходи, в першу чергу, мають бути спрямовані на виявлення джерела збудника інфекції до якого поряд з лисицями також відносяться безпритульні і домашні тварини.

Боротьба із сказом залишається однією з найскладніших проблем, яка може бути вирішена тільки загальними зусиллями : адміністративно-господарських служб, органів державної ветеринарної і гуманної медицини, громадських організацій. Основний напрямок роботи - впорядкування утримання домашніх тварин, передусім собак і котів, своєчасна вакцинація, регуляція чисельності популяції диких м'ясоїдних в природних умовах, широке інформування населення, особливо власників, відносно цієї хвороби і дотримання правил утримання домашніх тварин в населених пунктах.

Добропілля район сказ
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Общество
Во время нынешнего эпидемического сезона украинцам стоит ожидать двух пиков заболеваемости гриппом и ОРВИ (острая респираторная вирусная инфекция) - в декабре и в конце января - начале февраля. Об этом Центр общественного здоровья Минздрава. "Согласно прогнозу, в следующем сезоне 2019-2020 годов гриппом и ОРВИ заболеют от 4,8 до 6,7 млн человек. Ожидается две волны подъема заболеваемости - в декабре и в конце января, в начале февраля с возможным максимальн...
Общество
У суботу, 23 листопада 2019 р., українці всього світу запалять у своїх будинках свічки пам’яті з молитвою за жертви Голодомору-геноциду, заподіяного проти українського народу в намаганні знищити українську національну ідентичність. Звертаємось до мешканців міста вшанувати пам'ять жертв голодоморів хвилиною мовчання та молитвою о 16-00 за місцевим часом та запалити свічку пам’яті у своєму домі.
Общество
В Украине заработала новая онлайн-система жалоб таможни. Об этом на своей странице в Facebook рассказал глава Государственной таможенной службы Украины Максим Нефедов. Теперь оставить жалобу можно по ссылке. Заявление рассматривается в течение пяти дней. Ответ придет в электронном виде. «Сразу говорю – это инструмент реакции на проблемы, а не спама вроде «снизьте пошлины» или «расскажите, как импортировать белых медведей». На такое отвечать не будем. С дек...
Общество
Оплатить за потребленную электроэнергию жители Донетчины могут четырьмя различными способами, которые помогут сэкономить время и деньги. Для этого достаточно иметь платежную банковскую карту, доступ в интернет, смартфон или компьютер и несколько минут свободного времени. На днях жители Донетчины получили платежки от YASNO. Тарифы и реквизиты для оплаты за потребленную электроэнергию не изменились, документы переоформлять не нужно. Быстро и удобно оплатить...
Общество
Водители Доброполья могут стать лицом демоверсии электронных водительских удостоверений. Об этом на своей странице в социальной сети написал вице-премьер-министр Украины, министр цифровой трансформации Михаил Федоров. «В ближайшее время мы проведем презентацию мобильного приложения «Дія». Мы ищем человека, чье лицо будет размещено на демо-версии электронных водительских удостоверений. Каждый, кто установит себе приложение или увидит его в App Store или Goo...
Общество
В конце сентября двое мужчин ворвались в помещение заведения и, угрожая ножом оператору и охраннику, завладели наличными. Полицейские установили и задержали подозреваемых. 29 сентября в дежурную часть Добропольского отделения полиции поступило сообщение от работников национальной лотереи в пгт Новодонецкое о том, что двое мужчин, угрожая ножом, завладели деньгами в размере 4000 гривен. На место происшествия немедленно прибыли следственно-оперативная группа...
Общество
Полицейскими Покровска обнаружены наркотики на территории железнодорожного вокзала, правоохранители Доброполья хранителя наркотиков задержали на территории автостанции, а полицейские Селидово изъяли марихуану у жителя Украинска. Запрещенные вещества изъяты и направлены на экспертизу. Правонарушителям грозит до 3 лет тюрьмы. Сотрудники Селидовского отделения полиции получили оперативную информацию о том, что 29-летний житель Украинска хранит дома наркотичес...
Общество
Перевірка справності засобів оповіщення громадян відбудеться 22 листопаду. Про це повідомляється на сайті Донецької ОДА. Сирени запрацюють о 14.00.  «22 листопада з 14:00 до 14:30 Департаментом з питань цивільного захисту, мобілізаційної та оборонної роботи Донецької обласної державної адміністрації буде проводитися планова технічна перевірка засобів оповіщення Донецької області з включенням електросирен та інших технічних засобів оповіщення», - повідомляю...
Новости компаний
Бенгальская кошка была выведена путем скрещивания азиатской леопардовой кошки с домашней породой кошек, таких как абиссинская, американская короткошерстная, бирманская кошка и египетский мяу. Бенгальские кошки любящие, преданные и очень отзывчивые по отношению к своим владельцам. Несмотря на свою популярность, бенгальцы подойдут не всем. Эти кошки требуют большого внимания и ухода. Они очень активные и подвижные, любят взбираться повыше и легко привыкают к...