До уваги добропільчан, чим небезпечна амброзія і як з нею боротися
Увага - розцвіла амброзія!!!
Сьогодні ми вирішили нагадати про таку рослину як амброзія полинолиста. Можливо, хтось з нею вже стикався в садах і городах, а можливо що хтось про неї не чув і не бачив.
Хочемо відмітити, що амброзія – це не та рослина, якій можна дозволити зростати в саду або навіть поряд з ним. Чим же небезпечна амброзія для людини в саду-городу, чому від неї слід позбавитися і як з нею боротися?
Амброзія – це сильний алерген. Для багатьох людей період, коли квітне амброзія, найнестерпніший. А все тому, що в період свого цвітіння амброзія виділяє дуже велику кількість пилку, який подразнює слизисту оболонку і утрудняє дихання. З кожним роком людей, страждаючих від цієї рослини, стає все більше. Через те, що бур’ян - амброзія шкодить здоров’ю, а також важко виводиться з полів – її віднесли до карантинних об’єктів.
Амброзія полинолиста росте в садах і в городах, будучи сусідами з овочевими і просапними культурами, деревами. Вона шкодить рослинам, всмоктуючи своїм корінням величезну кількість води. Амброзія у декілька разів знижує кількість і якість урожаю.
Громадяни намагаються боротися з рослиною за допомогою скошування. Звичайно, якщо ваша ділянка невелика, то такий спосіб «приборкання» бур’яну діючий. Амброзія не пошириться по всьому вашому саду і городу, оскільки не встигне дати насіння.
Квітковий пилок амброзії шкідливий для людини – має надзвичайно високу алергенну дію. В період цвітіння, з середини липня до настання осінніх заморозків, серед населення спостерігається алергійне захворювання - амброзійний поліноз. Кожна рослина амброзії виділяє мільярди пилкових насінин, котрі підіймаючись з повітрям, переносяться вітром на велику відстань (майже на 50 км), а потрапивши в органи дихання людей, очі, ніс, бронхи, викликає слизотечу, погіршує зір, підвищується температура тіла, з’являється кашель, головні болі, у найбільш чутливих – приступи астми. Лікування алергії, заподіяної пилком амброзії, довге і важке, а часом безрезультатне.
Амброзія щільно росте на узбіччях автомобільних доріг та залізниць, берегах ставків і річок, на пустирях та інших землях, будівельних майданчиках, територіях заводів, підприємств, тваринницьких комплексів, машинних дворів, на вулицях і садибах населених пунктів. Діапазон пристосування цієї рослини дуже великий, а людина своєю недбалістю створює найсприятливіші умови для інтенсивного її розмноження.
Амброзія полинолиста розмножується тільки насінням, яке утворюється у великій кількості та зберігає свою схожість від 5 до 40 років. Тому, всі заходи мають бути направлені на недопущення утворення насіння, повторного засмічення та зниження його запасів у грунті.
Зараз надзвичайно важливо знищити навіть найменші вогнища амброзії.
Основні способи боротьби з бур’яном зводяться до проведення карантинних заходів: систематичного обстеження сільськогосподарських угідь, ретельного очищення насіннєвого матеріалу, запобігання ввозу амброзії. На територіях населених пунктів бажано знищувати амброзію шляхом неодноразового виполювання, ручного видалення або постійного скошування. На присадибних ділянках та клумбах найефективніше виривати рослини амброзії полинолистої. Чим менша рослина, тим легше проводити цю процедуру. Поряд з цим у містах та населених пунктах одним із ефективних заходів сьогодні є висівання газонних та злакових трав. Доведено ефективність скошування амброзії полинолистої безпосередньо перед початком цвітіння, коли утворюються волотеподібні суцвіття, але вони ще не розкрились, що дозволить вирішити декілька проблем: утворення алергенного пилку та насіння.
Враховуючи велику шкідливість амброзії полинолистої, як для сільського господарства, так і для здоров’я людини, боротьба з нею є одним з важливих і першочергових завдань усіх мешканців нашого району.
Фахівці відділення організації санітарно-гігієнічних досліджень
Добропільської міськрайонної філії ДУ «ДОЛЦ МОЗ України»