День пам’яті жертв політичних репресій

Відповідно до Указу Президента України від 21 травня 2007 року №431/2007, щорічно у третю неділю травня відзначається День пам’яті жертв політичних репресій.

Цього дня по всій Україні віддають шану жертвам політичних репресій. Традиційно в цей день українці вшановують пам’ять тих, кому зламали долі сили, що намагались знищити Україну, українців та українську культуру.

2 червня 1937 було прийнято Постанову Політбюро ЦК ВКП (б) ПБ-51/94 «Про антирадянські елементи», відповідно до якого 5 серпня 1937 року вийшов наказ НКВС СРСР № 0044, який поклав початок масових репресій.

Політичні репресії в Україні розпочалися із першої спроби встановлення радянської влади – з початку 1918 року. Терор носив цілеспрямований, організований характер, уразив практично всі верстви української нації – інтелігенцію, військовиків, політиків, діячів церкви, культури та мистецтва, та найбільше вдарив по селянству. Дружини та чоловіки «ворогів народу» підлягали обов’язковому арешту, діти до 15 років передавались у спеціальні дитячі будинки.

19 травня 1938 року - найкривавіша ніч у Києві. У в’язницях НКВД було розстріляно 563 людини.

Розстріли, як правило, проводилися на подвір’ях в’язниць, у підвалах НКВД або безпосередньо перед похованням. Спочатку для масових поховань відводилися спецділянки цвинтарів. У пік репресій, з метою приховати масштаби злочину, енкавидисти змінили цю практику. У фруктових садах, парках, приміських лісах викопувались траншеї для поховань, часто трупи засипалися негашеним вапном.

За оціночними даними архівних матеріалів Служби Безпеки України, в Україні було заарештовано понад мільйон осіб, 545 тис. з них засуджені, у т.ч. – щонайменш 140 тис. розстріляно. Крім того, від кінця 1920-х і до початку 1950-х років з України виселено 2 млн. 880 тис. розкуркулених селян і членів їхніх сімей.

Наслідками комуністичного терору в Україні стали знищення політичної, мистецької та наукової еліти, деформація суспільних зв’язків, руйнування традиційних ціннісних орієнтацій, поширення суспільної депресії та денаціоналізація.

Більшість репресованих були українцями, але жертвами терору в Україні стали також поляки, німці, євреї, представники інших національностей.

Україна послідовно проводить державну політику, спрямовану на відновлення та збереження історичної пам’яті українського народу, забезпечення дотримання ідеалів гуманізму та демократії, прав і свобод людини і громадянина.

17 квітня 1991 року, в останні місяці існування УРСР, було ухвалено Закон «Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні». У ньому вперше в Україні законодавчо засудили і відмежувалися від політичних репресій як методу керування суспільством. Але оскільки цей закон ухвалювався ще в УРСР, то певна частина цих репресій, навіть вчинених позасудовими органами, все ще визначалася «обґрунтованими».

У вересні 1992 року Кабінет Міністрів України ухвалив рішення про програму «Реабілітовані історією», щоб зібрати інформацію про кожного необґрунтовано засудженого у період з 1917 до 1991 року, а також детально вивчити репресії в СРСР. Спочатку планувалося випустити 25 книг – по одній на кожну область України. Однак ті дослідники, які взялися за цю роботу на початку 90-х, не могли й уявити, які були масштаби того, що відбулося.

На даний час іменний список репресованих на території України та архівні матеріали про каральну машину СРСР – це більше 100 величезних томів.

Так, у Донецькій області, де репресії торкнулися найбільшої кількості людей на всій території України, для описання репресій знадобилося дев’ять томів.

У 2018 році, відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення процедури реабілітації жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917 - 1991 років», було суттєво розширено коло осіб, які підпадають під реабілітацію. Зокрема, в ньому прописана автоматична реабілітація осіб, які були покарані позасудовими органами, право на реабілітацію отримали ті, хто зі зброєю в руках боровся за незалежність України, був ув’язнений, примусово поміщений у психіатричний заклад, трудову армію, позбавлений майна через «експропріацію» чи «розкуркулення», або ж депортований за національною ознакою.

Одним з найбільших місць поховання жертв сталінських репресій на території України - таємна спецділянка НКВД УРСР у Биківні (нині Броварський проспект у Дніпровському районі м. Києва). Кількість похованих в Биківнянському лісі остаточно не встановлена, на думку істориків, вона може становити від 20 до 100 тисяч осіб, на даний час встановлено імена понад 19 тисяч розстріляних громадян.

Відомі й деякі інші місця масових поховань жертв політичних репресій 1937-1938 років: Рутченкове поле (Донецьк), район Парку культури та відпочинку (Вінниця), П’ятихатки (Харків), Католицьке кладовище (Умань), Єврейський цвинтар (Черкаси), село Халявин (Чернігівщина), Другий християнський цвинтар (Одеса), 9-й км Запорізького шосе (Дніпро). У Західній Україні після 1939 року також з’явились місця масових поховань, зокрема урочище Дем’янів лаз (Івано-Франківськ), урочище Саліна (Львівська область), Тюрма на Лонцького (Львів).

Добропільська міська рада
Добропілля День_пам’яті_жертв_політичних_репресій
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Общество
По данным Центральной избирательной комиссии Украины, победу по округу №50 одержал Руслан Требушкин: за него проголосовали 30,29%, или 19 795 избирателей. По информации на сайте ЦИК обработано 100% протоколов. Второе и третье место соответственно: Андрей Аксенов – 29,97%, или 19 589 голосов; Татьяна Романцова – 21,23%, или 13 875 голосов.
Общество
Шахтоуправління Білозерське запрошує на постійну, офіційну роботу зі стабільним доходом: - гірничомонтажників підземних; - гірників з ремонту гірничих виробок підземних; - гірників очисного забою підземних; - прохідників підземних; - електрослюсарів та гірників підземних; - машиністів підземних установок підземних. Заробітна плата виплачується без затримок, здійснюється доставка робочим транспортом. Для мешканців м. Селідово буде організована додаткова дос...
Общество
Согласно данным ЦИК в мажоритарном избирательном округе №50 обработано 99,11% протоколов. Промежуточные результаты голосования: Руслан Требушкин (политическая партия «Оппозиционный блок) - 30,52%, или 19 718 голосов; Андрей Аксенов (самовыдвижение) - 29,72%, или 19 198 голосов; Татьяна Романцова (политическая партия «Слуга народа) - 21,25%, или 13 726 голоса. Минувшей ночью члены окружкома приняли решение объявить технический перерыв до 9.00.
Общество
Вооруженные Силы Украины придерживались установившегося режима прекращения огня, тогда как формирования ОРДЛО один раз нарушили режим тишины на Донбассе. Боевики открывали огонь по нашим защитникам из автоматического гранатомета и стрелкового оружия неподалеку от Луганского, как уточнили в штабе ООС. Потерь с украинской стороны не зафиксировано. По данным разведки, в результате подрыва на взрывном устройстве три боевика погибли и один ранен. С начала текущ...
ОБНОВЛЕНО
Согласно данным ЦИК в мажоритарном избирательном округе №50 обработано 97,34% протоколов. Промежуточные результаты голосования: Руслан Требушкин (политическая партия «Оппозиционный блок) - 30,62%, или 19 320 голосов; Андрей Аксенов (самовыдвижение) - 29,61%, или 18 679 голосов; Татьяна Романцова (политическая партия «Слуга народа) - 21,20%, или 13 378 голоса. По состоянию на 21:00 окружком в Покровске продолжает свое заседание. В данный момент окружная ком...
Общество
Сегодня, 23 июля в 16:00, начала работать окружная избирательная комиссия в Покровске. По плану её члены будут принимать протоколы от последних двух УИК из Доброполья. После примут протоколы еще двух УИК после переработки. Напомним, заседание ОИК было запланировано на 12:00. Однако во время члены комиссии не собрались.
Общество
На Донеччині працює 171 домашня електростанція. Просьюмери*  використовують «зелену» електроенергію для побутових потреб, а надлишки продають у мережу. Компанія-постачальник «Донецькі енергетичні послуги» з початку року закупила понад 1,5 млн кВт⋅год електроенергії, виробленої домашніми СЕС і ВЕС. Тільки з січня по червень в регіоні встановили 62 нові сонячні та вітрові домашні електростанції.  Лідер за кількістю установок – Маріуполь. «Донецькі енергетичн...
Общество
Состоянием на 14:20 окружная избирательная комиссия в Покровске так и не возобновила свою работу. Как сообщал ранее сайт 06239, минувшей ночью был объявлен технический перерыв до обеда. Однако в 12:00 члены комиссии не собрались на заседание. Об этом сообщает журналист 06239 с места событий. Между группами поддержки двух лидеров избирательной гонки в округе возникают словесные баталии. Под зданием до сих пор стоят палатки, которые вчера были установлены пр...
Общество
ДТЭК Донецкие электросети возвращает деньги, которые клиенты ошибочно уплатили на старые реквизиты. В июле на лицевые счета нового поставщика услуг компания перевела еще почти 14 с половиной млн грн, полученных от населения, и 800 тыс грн – от юридических лиц. 70 тыс бытовых клиентов, 98 предприятий и организаций Мариуполя, Селидово, Бахмута, Волновахи, Константиновки и других населенных пунктов области рассчитались за потребленный свет не с той компанией....
Новости по теме
Обработано 100% протоколов. Результаты выборов по 50 округу
ШУ Білозерське запрошує на постійну, офіційну роботу зі стабільним доходом
ОИК №50 осталось подсчитать менее 1% протоколов: разрыв между лидерами 520 голосов
Режим тишины: на Донбассе продолжают стрелять
Окружком №50 продолжает подсчет: вертолетом в Покровск прибывают дополнительные силы правоохранителей
В Покровске начал заседание 50-й окружком
У Донецькій області кожен просьюмер щомісяця в середньому забезпечує «зеленою» електроенергією 10 сімей
В Покровске ОИК №50 все еще не возобновила свою работу после перерыва
Новый транш: более 15 млн гривен вернул ДТЭК Донецкие электросети клиентам, которые ошибочно их оплатили
ВСП "ШУ "Добропільське" ТОВ "ДТЕК Добропіллявугілля" шукає працівників