Ринок електричної енергії з 1 липня – завдяки та всупереч!

Перше липня 2019 року уже увійшло в історію енергетики та не маю сумніву, що в історію України також.

Скептицизм щодо професіоналізму реформаторів, острах від можливих не прогнозованих тарифних збурень врешті решт в тотальну зневіру не трансформувалися і ринок запрацював. Колапс в першу, саму складну декаду теж не відбувся. Натомість, реформа ринку електроенергії в Україні за своїми масштабами, на моє бачення, перевершила всі реформи в економічному секторі країни за роки незалежності.

Фото: www.dtek.com

Попри відсутність належної координації з боку державних інституцій, (незавершеність структурної перебудови ключових учасників, затримки з ліквідацією перехресного субсидіювання та накопичених боргів, відсутність повноцінного тестування програмних продуктів, повномасштабна модель успішно стартувала.

Один тільки цей факт, мимоволі, викликає величезну повагу та впевненість, що нова модель ринку електричної енергії, врешті решт віднайде найкоротший шлях до задоволення попиту та потреб споживачів.

З іншого боку, деякі недоліки, відверте протистояння, що можуть проявитися з часом на ринку електричної енергії, не мають стати чинниками припинення реформ в електроенергетиці. Накопичений за останні роки фаховий досвід дає впевненість – бар’єри будуть подолані. Впевнений, що ключ до того, що так і станеться лежить в площині професійного порозуміння, що іншого шляху Україна не має – доведено досвідом інших успішних країн.

После старта реформы энергетика Украины наконец-то перестала работать в ручном режиме, - нардеп

На що спрямована реформа і чого ми досягнемо?

Насамперед, це виключення монопольного фактору шляхом впровадження максимально ринкових взаємовідносин в електроенергетичному секторі, за винятком діяльності з транспортування електричної енергії мережевими підприємствами, які є природними монополіями, так само, як і в усьому світі.

Формування ціни на електроенергію за найбільш ринковим принципом "попит-пропозиція" не на довгостроковій основі (що досі призводило до великих перекосів), а погодинно, практично "онлайн", що забезпечує прозорість тарифів, їх економічну обгрунтованість і збалансованість.

Впровадження механізму конкуренції в секторі генерації електричної енергії дозволить формувати ціну на електроенергію, виходячи з найдешевших пропозицій.

Практично виключається перехресне субсидіювання за видами діяльності — виробництво, транспортування та збут електроенергії.

Крім того, вирішується питання неплатежів, тобто безоплатного відпуску і споживання електричної енергії, що було "раковою пухлиною" не тільки галузі, але й усієї економіки країни.

Сьогодні можна констатувати факт, що в Україні створено працюючу біржу електроенергії. А це є безперечним доказом переведення української електроенергетики на рейки ринкових взаємовідносин!

Таким чином, електроенергетичний комплекс України перейшов на сучасний, максимально об‘єктивний рівень взаємовідносин на ринку електроенергії, що відповідає високим світовим стандартам.

Закон про ринок електроенергії був прийнятий у 2017 році. Слід віддати належне народним депутатам, особливо Леву Підлесецькому та голові Комітету Олександру Домбровському за наполегливість та величезну просвітницьку роботу як із депутатським корпусом, так і з енергетичною громадськістю.

На першому етапі сумніви та гостру критику, в тому числі з моєю участю‚ викликали терміни імплементації закону та вірогідність неконтрольованих коливань цін для соціально вразливих категорій споживачів, що було обумовлено дуже важкою ситуацією з паливозабезпеченням електростанцій.

Крім того, недостатньо була організована координація роботи з підготовки необхідної нормативної документації, що було спричинене складною політичною ситуацією в країні.

Запуск рынка электроэнергии не приведет к сбою в электроснабжении городов, - Чех

На завершальному етапі з’явилося багато сумнівів щодо можливості своєчасної імплементації цього закону — як серед представників депутатського корпусу, так і серед більшості міжнародних енергетичних організацій та фінансових інституцій (що виглядало особливо дивним), не кажучи вже про численну армію експертів.

За 3-4 місяці до початку імплементації всі учасники ринку здійснили титанічну роботу. Особливо слід відзначити персонал НКРЕКП, Міненерговугілля, "Енергоринок", "НЕК "Укренерго", Ради Оптового ринку електричної енергії, та її Робочих груп, профільного комітету Верховної Ради, "Енергоатом", "Укргідроенерго", ДТЕК, "Донбасенерго", "Центренерго" та всіх інших прихильніків нових ринкових взаємовідносін.

Виглядає неймовірним, але новостворені за 10 діб до початку повномасштабної моделі державні підприємства "Оператор ринку", та "Гарантований покупець" встигли своєчасно включитися в роботу та забезпечити належне функціонування відповідних складових ринку електричної енергії. Чого це вартувало можна тільки здогадуватись, але респект професіоналізму та відданості вони вже заслужили, рівно як і фахівці ДП «Енергоринок», які підготували для цього матеріально-технічну та інтелектуальну базу

Це все разом дозволило галузі майже філігранно увійти до найскладнішого нового алгоритму взаємовідносин між усіма учасниками ринку.

Впевнений що досвід енергетиків може також стати в нагоді для завершення реформ в нафтогазовому секторі та старту ефективних реформ у сфери централізованого теплопостачання та житлово-комунального господарства.

В черговий раз за роки незалежності енергетики показали приклад дисциплінованості, відповідальності та професіоналізму в рішенні складних завдань при реалізації реформ, які повинні докорінно змінити економічні відносини на ринку електричної енергії та відокремити їх від несанкціонованих політичних впливів.

lb.ua
Ринок_електричної_енергії Добропілля новини
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Предвиборна агітація
Відпочинок – це завжди чудова можливість для відновлення у наш час, коли життя плине стрімко і треба все встигати. Особливо корисним є той відпочинок, що поєднує в собі природу, водні процедури, вивчення історії рідного краю, відвідання церков. Завдяки підтримці кандидата в народні депутати України Неллі Дашковець у туристів з Покровська з’явилася чудова нагода відвідати Святогір’я. Екскурсії почалися ще в автобусі, коли ми їхали вздовж соняшникових полів...
Общество
Кабинет министров своим постановлением №560 от 26 июня 2019 года установил предельные значения тарифов на отопление и поставки горячей воды для населения. 4 июля постановление Кабмина под названием "Некоторые вопросы защиты прав потребителей жилищно-коммунальных услуг" вступило в силу. Документом предусматривается, что ограничения будут действовать в период отопительного сезона 2019-2020 годов. В частности, постановлением предусмотрено, что для жителей гор...
Общество
З початку року за злочини, пов’язані з обігом наркотиків, до відповідальності притягнуто близько 600 осіб. За півроку співробітники управління протидії наркозлочинності поліції Донецької області задокументували більше 1000 правопорушень. Про підозру повідомлено 590 особам по 596 кримінальним провадженням. Викрито 129 фактів торгівлі наркотиками. Ліквідовано 50 наркопритонів. З незаконного обігу вилучено понад 53 кг наркотичних і психотропних речовин. Їхня...
Общество
Полиция предупреждает родителей о набирающей популярности игры среди детей - "Исчезнуть на 24 часа". Об этом сообщает Ситуационный центр Национальной полиции Украины. "Зафиксирована новая опасная игра "Исчезнуть на 24 часа", которая нацелена на детей. Опасная игра "Исчезнуть на 24 часа" - аналог игры "Синий кит", начинает набирать обороты на территории стран Европейского Союза. Суть игры - ребенок должен исчезнуть на 24 часа, чтобы родители и друзья не мог...
Общество
Чрезвычайно высокая пожарная опасность будет сохраняться на территории Донецкой области в течение 15-17 июля, - сообщает пресс-служба ГУ ГСЧС в регионе. "По данным Укргидрометцентра, 15-17 июля на большей части территории Донецкой области (в Бахмуте, Покровске и Мариуполе) сохранится чрезвычайно высокая (5 класса) пожарная опасность, местами (в Волновахе) высокая (4 класса) пожарная опасность", - говорится в сообщении. Спасатели напоминают, что в период чр...
Общество
Украина оказалась в десятке мусоропроизводящих стран мира на одного жителя. Об этом сообщает издание USA Today, ссылаясь на базу Всемирного банка 2018 года. По данным Всемирного банка, ежегодно Украина производит более 474 миллионов метрических тонн отходов, 448 миллионов из которых – опасные отходы. Другая часть отходов – это твердые бытовые отходы и сельскохозяйственные отходы. В рейтинге Украина заняла девятое место. На одного человека здесь приходится...
Общество
Цены на потребительском рынке Донецкой области в июне по сравнению с предыдущим месяцем снизились на 0,1%, - сообщает Главное управление статистики в регионе. Так, в прошлом месяце на 12,6-0,8% подорожали фрукты, мед, сахар, свинина, кондитерские изделия из муки, хлеб. В то же время больше всего (на 21% и 14,1%) подешевели яйца и овощи. На 1,3-0,7% снизились цены на молоко, рис, сало. Цены на алкогольные напитки и табачные изделия повысились на 1,2%, в т.ч...
Общество
Министерство здравоохранения Украины направило в регионы крупную партию бесплатных лекарств для борьбы с гепатитом С. Об этом сообщает пресс-служба ведомства, пишет издание "Комментарии". "В регионы развозят крупнейшую за последние годы партию препаратов для больных вирусным гепатитом C, закупленных за государственные средства. Уже в ближайшее время более 7000 пациентов с вирусным гепатитом C смогут пройти инновационный курс лечения", - говорится в сообщен...
Документы, реквизиты
24-летней жительнице Покровска нужна помощь в сборе средств на операцию. Яна Семенюта 21 июня выпала с третьего этажа. «Это произошла в с. Гуляйполе у бабушки Яны. Пытаясь помочь вымыть окна, Яночка не удержалась, поскользнулась и выпала», — рассказал 06239 муж Яны Александр. В результате падения внутренние органы не повредились, но пострадал серьезно позвоночник. Сейчас Яна находится в травматологическом отделении Мирноградской больницы. Супруг девушки ез...
Новости по теме