• Головна
  • Вперше за новим календарем: в Україні святкують день Святого Миколая
09:35, 6 грудня 2023 р.

Вперше за новим календарем: в Україні святкують день Святого Миколая

Вперше за новим календарем: в Україні святкують день Святого Миколая

У середу, 6 грудня, в Україні вперше святкують день Святого Миколая за новоюліанським календарем.

Свято Миколи Зимового – помітна віха передріздвяного календаря: воно наче привідчиняє двері до подальших зимових урочистостей: Нового року та світлого Різдва Христового.

Миколай був єпископом у м. Мирі (Лікія, Туреччина) в ІV столітті. За житієм, він народився у християнській сім’ї і ще з раннього дитинства вирізнявся особливою побожністю, а священиком став у 19 років. Ще за життя був відомий тим, що примирював ворогів, захищав невинно засуджених, усіляко допомагав знедоленим. Від покоління до покоління переказували, що за свої добрі справи святий по смерті отримав від Бога дар постійно невидимо перебувати серед людей, чинити справедливість і допомагати в біді. Здавна цього святого шанують як чудотворця. Його мощі з 1047 року й донині почивають в італійському місті Барі, куди потрапили після турецького завоювання Лікії.

На українські землі шанування святителя Миколая прийшло разом з християнством і набуло значного поширення. Наприклад, тільки в Києві були відомі як чудотворні кілька ікон святого. Найвідоміші і найдавніші з них – образ Миколая Мокрого у Софії Київській, образи Миколая Доброго, Миколая Притиска та Миколая Набережного у парафіяльних Микільських церквах Подолу. Відомо, що святого особливо шанували запорозькі козаки.

Своїм найпершим помічником святителя Миколая вважають мореплавці і взагалі мандрівники.

День Святого Миколи в Україні є особливо бажаним дитячим святом. Дітлахи знали, що вночі Святий Миколай спускається з неба і залишає усім слухняним діткам під подушкою подарунки, а неслухам – різочки. Втім, цього майже ніколи не трапляється.

На Зимового Миколая було заведено працювати на користь інших, особливо бідних і сиріт, але нічого не робити для себе. Того дня починали готуватися до Різдва.

Під цю пору зима вже остаточно бере свої права. Як говорить відоме прислів’я: «Миколай бородою трусе – дорогу стеле».

Варто нагадати, що Православна церква України 1 вересня, з початком церковного новоліття, перейшла на новоюліанський календар. Тож день Святого Миколая відтепер святкують 6 грудня, Святвечір – 24 грудня, Різдво Христове – 25 грудня, Богоявлення (Водохреще) – 6 січня.

Водночас у ПЦУ підкреслили, що перехід церков на юліанський календар є добровільним, і те, що певні парафії і монастирі залишаються на старому стилі, не має бути приводом для суперечок. Тому деякі українці цьогоріч відзначатимуть день Святого Миколая не 6 грудня, а за традицією – 19-го.

Щодо святкових заходів у цей день, то Рада оборони Києва ухвалила рішення про заборону в столиці масових заходів на Різдво та Новий рік. Однак на 6 грудня заплановане відкриття новорічної ялинки на Софійській площі.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#День_Святого_Миколая #свято
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
live comments feed...